Ավտոմատացում առանց սահմանների․ iNFOEXPERT ընկերությունը 25 տարեկան է
Ծրագրային ապահովման մշակման ոլորտում մասնագիտացած iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակը։ Հոբելյանական միջոցառման շրջանակում ընկերության մասնագետները ներկայացրել են երկու նոր ծրագրեր՝ փոքր և միջին բիզնեսի համար՝ «1C: Accounting» (հիմնական փաթեթ) և «Quick Order System», որոնք արդեն հասանելի են տարբեր բիզնեսներին։
1996 թվականին ստեղծված iNFOEXPERT ընկերությունը գլխավորում է Արամ Գրիգորյանը, ով հաջողությամբ ղեկավարում է արդեն քառորդ դար։ 1990-ականներին նա աշխատել է Մոսկվայում, որտեղ այն ժամանակ եզակի հնարավորություն է ստացել յուրացնելու ռուսաստանում մշակված 1C ծրագիրը, որն այնուհետ սկսել է օգտագործել Հայաստանում։ Ընկերությունը կանգ չի առել, այլ զարգացել է ժամանակի թելադրանքին, տեխնոլոգիայի առաջընթացին և ներքին շուկայի պահանջներին համապատասխան։
Արամ Գրիգորյանը և իր գործընկերները մասնագիտացել են ծրագրային ապահովման մշակման մեջ և այսօր սպառողներին առաջարկում են ավտոմատացման համալիր ծրագրային լուծումներ՝ հիմնված 1C ծրագրային ապահովման վրա։
iNFOEXPERT ընկերության կարևոր ձեռքբերումներից է երկարամյա օգնությունը, Հայաստանի բազմաթիվ բիզնեսների ղեկավարներին, ավտոմատացման համակարգերի ներդրման գործում։
«Մենք ավտոմատացնում ենք բիզնեսը՝ փաստաթղթերի մուտքագրումից մինչև գործընկերների հետ հարաբերությունների կառավարում, ինչպես նաև ստեղծում ենք մարդկային, ֆինանսական և նյութական ռեսուրսները կառավարելու հնարավորություններ»,- ասում է iNFOEXPERT-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը։
«Մենք նաև ավտոմատացնում ենք այնպիսի ոլորտ, ինչպիսին է հաշվապահությունը, որտեղ սխալի դեպքում բիզնեսը կարող է զգալի և երբեմն անդառնալի վնասներ կրել: Ավտոմատացումը թույլ է տալիս բիզնեսի մենեջերին վերլուծել այն ամենն, ինչ կապված է ընկերության գործունեության հետ և կարող է ազդել դրա վրա՝ սկսած անձնակազմի կառավարման ունակությունից մինչև պլանավորված զարգացում և ձեռքբերումների պլանավորում: Մենք ստեղծում ենք վերահսկվող ծրագրեր, որոնք մի կողմից թույլ չեն տալիս սխալներ, իսկ մյուս կողմից թույլ են տալիս շատ բարդ հաշվարկներ և վերլուծություններ կատարել՝ օգտագործելով հնարավորինս քիչ մարդկային ռեսուրսներ։ Կախված ծրագրում մուտքագրված ալգորիթմից և վերահսկման կետերից՝ հնարավոր է դառնում նվազագույնի հասցնել ֆինանսական կորուստները կամ սխալ կառավարումը»,- նշում է Ա․ Գրիգորյանը։
1C ծրագրի հիման վրա iNFOEXPERT-ի մասնագետները կարողանում են անհատական ​​ծրագրեր ստեղծել ցանկացած ընկերության համար։ Յուրաքանչյուր նոր ծրագիր նախ համապատասխանեցվում է Հայաստանի օրենսդրությանը, այնուհետև հաճախորդի պահանջներին՝ հաշվի առնելով նրա ընկերության բիզնես բնութագրերը, մատուցվող ծառայությունները և բոլոր անձնական ցանկությունները։ Հետաքրքիր է, որ ավտոմատացումը կարող է փոխարինել կոնկրետ աշխատակցին, քանի որ այն ներառում է կոնկրետ հաշվապահի աշխատելաոճը և աշխատանքային տարբեր գործընթացների նկատմամբ նրա մոտեցումները:
Ըստ Արամ Գրիգորյանի՝ ավտոմատացումը ենթադրում է բիզնեսի ավելի արագ և համակարգված կառավարում:
«Բնականաբար, ինչպես ցանկացած այլ համակարգում, մեր ծրագրի դեպքում էլ չեն բացառվում անսարքությունները, օրինակ՝ աշխատողի սխալի, հոսանքի անջատման և այլնի պատճառով։ Բայց կարևոր է, որ բոլոր տվյալները պահվեն ծրագրում և առաջացած խնդիրները լուծվեն ընկերության կողմից որքան հնարավոր է արագ: Սպասարկումն իրականացվում է հեռակա կարգով, ինչը շատ հարմար էր նաև համաճարակի ժամանակ»,- ասում է iNFOEXPERT-ի ղեկավարը՝ պարզաբանելով, որ ներդրվում է կոնկրետ բիզնեսին համապատասխանեցված ծրագիր, որը ներառում է կառավարման ալգորիթմ, որից հետո ընկերությունը սկսում է մուտքագրել իր տեղեկատվությունը և ապա՝ աշխատել: Ընդ որում, iNFOEXPERT-ի մասնագետների միջամտությունն անհրաժեշտ է դառնում միայն այն ժամանակ, երբ մշակվում են նոր ծրագիր պահանջող նոր բիզնես նախագծեր։
Արամ Գրիգորյանը վստահեցնում է, որ տարբեր ոլորտներում գործող ընկերությունները կարող են օգտվել իրենց բիզնեսի ավտոմատացման հնարավորությունից։ Այս պահին IiNFOEXPERT-ն աշխատում է այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են շինարարությունը, առևտուրը, արտադրությունը, առողջապահությունը և շատ այլ ոլորտներ: Սահմանափակումներ չկան՝ ո՛չ ծավալի, ո՛չ բիզնես գործընթացների առումով։ Սա բացատրում է iNFOEXPERT-ի կարգախոսը՝ «Ավտոմատացում առանց սահմանների»։
«Եթե հաճախորդը նախատեսում է ավտոմատացնել որոշակի բիզնես կամ գործընթաց, մեզ մնում է դրա համար ստեղծել համապատասխան ծրագիր»,- ասում է Արամ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով մշակված նոր ծրագրերը։ «Արագ պատվերի համակարգը» հնարավորություն է տալիս շատ ճշգրիտ վերլուծել շուկայի պահանջները, համակարգել պատվերի կատարման գործընթացը և նվազագույնի հասցնել սխալների հավանականությունը։
Համակարգ են ներդրվել արհեստական ​​ինտելեկտի տարրեր՝ հնարավորություններ ստեղծելով ապրանքների ձեռքբերման աշխատանքների վերլուծության և պլանավորման համար՝ առանց մարդկային գործոնի՝ որպես միջնորդի մասնակցության և ազդեցության։ Ծրագիրը հստակ ցույց է տալիս շուկայում կոնկրետ բիզնեսի պահանջարկի և ձևավորման ողջ գործընթացը։
«Մեր ընկերության 25-ամյակը միակ ուրախ առիթը չէ, որ կիսում ենք հայ հանրության հետ։ Անցնելով երկար ճանապարհ՝ այսօր մենք անհամբեր սպասում ենք ապագային և հասկանում, որ ժամանակակից բիզնեսի ավտոմատացման մարտահրավերները պահանջում են ժամանակակից մոտեցումներ, որոնք iNFOEXPERT-ը փորձում է կիրառել իր աշխատանքում՝ ձեռքը պահելով ժամանակի զարկերակին»,- ընդգծեց Արամ Գրիգորյանը։

Автоматизация без границ! Компании iNFOEXPERT 25 лет
Компания iNFOEXPERT, специализирующаяся на разработке программного обеспечения, отметила свое 25-летие. В рамках юбилейного мероприятия специалисты компании презентовали две новые программы для малого и среднего бизнеса – "1С: Бухгалтерия" (Основной пакет) и "Система быстрых заказов", которые уже доступны организаторам разных бизнесов.
Компания iNFOEXPERT создана в 1996 г., ее возглавил Арам Григорян, который успешно руководит ею уже четверть века. В 1990-х он работал в Москве, где получил уникальную по тем временам возможность овладеть разработанной в России программой 1С, внедренной им затем в Армении. Компания не стояла на месте, а развивалась в соответствии с велением времени, прогрессом технологий и потребностями отечественного рынка. Арам Григорян и его коллеги специализировались в разработке программного обеспечения и сегодня предлагают потребителям комплексные программные решения по автоматизации на базе программного обеспечения 1С. Одно из важных достижений компании iNFOEXPERT, - многолетняя помощь руководителям многих бизнесов в Армении по внедрению систем автоматизации.
"Мы автоматизируем бизнес, начиная от ввода документов и заканчивая процессом управления взаимоотношениями с партнерами, а также создаем возможность управления человеческими, финансовыми и материальными ресурсами, - говорит генеральный директор iNFOEXPERT, Арам Григорян. – Мы также автоматизируем такую область, как бухгалтерия, в которой в случае ошибки бизнес-компания может понести немалые, а иногда и необратимые потери. Автоматизация дает возможность руководителю бизнеса анализировать все, что связано с деятельностью компании и может повлиять на нее, – от возможности управления кадрами до планового развития и планирования достижений. Мы создаем управляемые программы, с одной стороны, не допускающие ошибок, а с другой, позволяющие осуществлять весьма сложные расчеты и анализы, используя при этом небольшой человеческий ресурс. В зависимости от введенных в программу алгоритмических решений и точки контроля становится возможным максимально снизить финансовые потери или ошибочное управление".
На основе программы 1С специалисты iNFOEXPERT, способны создать персональные программы для любой компании-заказчика. Каждая новая программа сначала приводится в соответствие с законодательством Армении, затем с требованиями заказчика с учетом бизнес-особенностей его компании, предоставляемых услуг и всех персональных пожеланий. Интересно, что автоматизация способна заменить конкретного работника, так как включает стиль работы конкретного бухгалтера и его подходы к разным рабочим процессам.
По словам Арама Григоряна, автоматизация предполагает более быстрое и систематизированное управлением бизнесом.
"Естественно, как и в любой другой системе, так и в случае с нашей программой не исключены сбои в работе, к примеру, из-за ошибки работника, отключения электроэнергии и т.д.. Но важно, что при этом все данные сохраняются в программе, а возникшие проблемы в возможно короткий срок решаем мы, компания «Инфоэксперт». Обслуживание проводится дистанционно, что весьма удобно в условиях пандемии», - говорит глава iNFOEXPERT, объясняя, что внедряется соответствующая тому или иному бизнесу программа, включающая также алгоритм управления, после чего компания начинает вводить свою информацию и приступает к работе. При этом вмешательство специалистов iNFOEXPERT, становится необходимым лишь в случае, когда разрабатываются новые бизнес-проекты, для которых нужна новая программа.
Арам Григорян уверяет: возможностью автоматизации бизнеса могут воспользоваться компании, действующие в самых разных сферах. На данный момент iNFOEXPERT, работает с компаниями таких областей, как строительство, купля-продажа, производство, здравоохранение и многими другими. Ограничений нет никаких – ни в вопросе сферы, ни бизнес-процессов. Этим и объясняется основной девиз iNFOEXPERT, - "Автоматизация без границ!".
"Если заказчик задумал автоматизацию того или иного бизнеса, процесса, нам остается лишь создать для него соответствующую программу, - говорит Арам Григорян, представляя новые программы, разработанные к юбилею своего детища. – "Система быстрых заказов" дает возможность сверхточно анализировать требования рынка, согласовать процесс реализации заказов, максимально снизить вероятность ошибок".
В систему внедрены элементы искусственного интеллекта, создающие возможности для анализа и планирования работ по приобретению товара, без участия и воздействия человеческого фактора как посредника. Программа четко показывает весь процесс спроса и формирования на рынке того или иного бизнеса.
"25-летие нашей компании – не единственная новость, которой мы делимся с армянской общественностью. Пройдя долгий путь, сегодня мы смотрим вперед, в будущее, и понимаем, что современные вызовы автоматизации бизнеса требуют современных подходов, которые iNFOEXPERT, старается внедрять в свою работу, держа руку на пульсе времени", - подчеркнул Арам Григорян.