«Նորք-Մարաշ ԲԿ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1993 թվականին ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության և Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի բարեգործական կազմակերպությունների օգնությամբ՝ դառնալով ԱՊՀ տարածաշրջանում սրտի վիրաբուժության առաջատարներից մեկը: «Նորք-Մարաշ ԲԿ» ՓԲԸ-ում իրականցվում են անհետաձգելի, ամբուլատոր, ստացիոնար և դիսպանսեր բժշկական օգնություն՝ սրտի պաթոլոգիաներով երեխաներին և մեծահասակներին:
2004 թվականից «Նորք-Մարաշ ԲԿ» ՓԲԸ-ի հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացումը վստահված է iNFOEXPERT ընկերությանը։ Կենտրոնում ներդրվել է 1C։ Հաշվապահություն և 1C։ Առևտրի կառավարում ծրագրերը՝ ավտոմատացնելով հաշվապահական հաշվառման և դեղորայքի հաշվառման գործընթացը, իսկ ավելի ուշ՝ 2019 թվականին, ներդրվել է 1C։ Աշխատավարձ և Կադրերի կառավարում համակարգը՝ ապահովելով դեբիտոր-կրեդիտորների՝ ըստ պայմանագրերի և փաստաթղթերի հաշվառումը, հիվանդների ընդունման ավտոմատ գրանցումը, պայմանագրերի ստեղծումը, դեղորայքի հաշվառումը, ինչպես նաև աշխատավարձի և կադրերի ավտոմատացված հաշվարկը:

ЗАО "МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР НОРК-МАРАШ"
ЗАО “Медицинский центр Норк-Мараш” был основан в 1993 году при помощи благотворительных организаций армянской диаспоры США, Великобритании и Франции, став одним из лидеров кардиохирургии в регионе СНГ.
ЗАО “Медицинский центр Норк-Мараш” оказывает экстренную, амбулаторную, стационарную и диспансерную медицинскую помощь детям и взрослым с патологиями сердца.
С 2004 года автоматизация бухгалтерского учета ЗАО “Мц Норк-Мараш” возложена на компанию iNFOEXPERT. В Центре внедрены программы 1С: Бухгалтерия и 1С: Управление торговлей, автоматизирующие процесс учета и учета лекарств, а позже в 2019 году внедрена система 1С: Зарплата и Управление персоналом, обеспечивающая учет дебиторов-кредиторов по договорам и документам, автоматическую регистрацию приемов пациентов, создание договоров, учет лекарств, а также автоматизированный расчет заработной платы и кадров.