Ավտոմատացում առանց սահմանների. iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակն ու ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Ավտոմատացում առանց սահմանների. iNFOEXPERT  ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակն ու ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Հայաստանում արդեն երկար տարիներ շատ բիզնեսների ղեկավարներին օգնում են ավտոմատացման համակարգերը՝ ստեղծված ծրագրերի ապահովման iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Բիզնեսի կառավարումն ավտոմատացման միջոցով ավելի հեշտ դարձնող ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակը եւ ներկայացրեց իր երկու նոր ծրագիրը:
iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը 1996 թվականին հնարավորություն է ունեցել աշխատել Մոսկվայում ու ծանոթանալ 1C ծրագրին, որից հետո Հայաստանում հիմնել է իր ընկերությունը:
«Մենք ավտոմատացնում ենք բիզնեսը՝ սկսած փաստաթղթեր մուտքագրելուց վերջացրած գործընկերների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման գործընթացով, ինչպես նաև տալիս ենք մարդկային, ֆինանսական և նյութական ռեսուրսների կառավարման հնարավորություն: Ատվոմատացման է ենթակա նաև հաշվապահությունը, որի սխալների դեպքում ընկերությունը կարող է անվերադարձ կորուստ ունենալ: Ավտոմատացումը հնարավորություն է տալիս բիզնեսի ղեկավարին վերլուծել այն ամենն, ինչն ինչ-որ ձև կարող է ազդեցություն ունենալ ընկերության գործունեության վրա՝ կադրերի կառավարման հնարավորությունից մինչև զարգացման պլան և ձեռքբերումների պլանավորում: Մենք ստեղծում ենք ծրագրեր, որոնք կառավարում են, թույլ չեն տալիս նախ սխալներ գործել, մյուս կողմից էլ թույլ են տալիս քիչ մարդկային ռեսուրսներով իրականացնել շատ բարդ հաշվարկներ ու վերլուծություններ: Կախված նրանից, թե ծրագրում ինչ ալգորիթմական լուծումներ ու հսկողության կետեր են դրվել, հնարավոր կլինի հնարավորինս նվազեցնել ֆինանսականան կորուստը կամ սխալ կառավարումը»,-ասաց Արամ Գրիգորյանը:
Ռուսական ծագում ունեցող 1C ծրագրի հենքի վրա ստեղծվում են անհատական ծրագրեր ամեն դիմող ընկերության համար: Նոր ստեղծվող ծրագիրը նախ համապատասխանեցվում է ՀՀ օրենքներին, որից հետո կոնկրետ դիմող ընկերության պահանջներին, որի մեջ մտնում են բիզնեսի առանձնահատկությունները, ծառայությունների մատուցումը: Պատվիրատուի բոլոր ցանկությունները հաշվի են առնվում: Ավտոմատացումը ներառում է նաև կոնկրետ հաշվապահի աշխատանքի ոճը՝ նկատի ունենալով, թե տարբեր գործընթացների ժամանակ ի՞նչ մոտեցումներ է նա ցուցաբերել:
Ավտոմատացումը ենթադրում է բիզնեսի կառավարում ավելի համակարգված ու արագ տարբերակով: Բնականաբար, ինչպես ցանկացած համակարգում, այնպես էլ այս դեպքում հնարավոր է առաջանա խափանում՝ մի դեպքում աշխատակիցը ինչ-որ բան սխալ է կատարել, մյուս դեպքում հոսանքազրկում է եղել, բայց բոլոր տվյայները ծրագրում պահպանվում են, իսկ առաջացած խնդիրները հնարավորինս արագ կարգավորվում է iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Սպասարկումն իրականացվում է հեռավար, հատկապես համավարակի պայմաններում սա լավագույն աշխատելու տարբերակն է:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով ներդրվում է տվյալ բիզնեսին համապատասխան ծրագիր, որը ներառում է նաև կառավարման ալգորիթմ և ընկերությունը սկսում է մուտքագրել իր տեղեկությունը և աշխատել: iNFOEXPERT-ի միջամտության հարցն առաջանում է այն դեպում, երբ արդեն նոր բիզնես նախագծեր կան, որոնց համար նոր ծրագիր է հարկավոր:
«Ավտոմատացման հնարավորությունից կարող են օգտվել ամենատարբեր ընկերությունները՝ կախված չէ բիզնեսի բովանդակությունից: Այս պահին iNFOEXPERT ընկերությունն աշխատում է ամենատարբեր բիզնես նախագծերի հետ՝ շինարարություն, առք-վաճառք, արտադրություն, առողջապահություն եւ այլն: «Ավտոմատացում առանց սահմանների» բնորոշումն այստեղից է գալիս՝ ոչ ոլորտի, ոչ բիզնեսի գործընթացների սահմանափակում չկա: Եթե պատվիրատուի երկևակայության մեջ արդեն առաջացել է այս կամ այն բիզնեսն ու գործընթացն ավտոմատացնել, ապա մենք կստեղծենք համապատասխան ծրագիրը»,-նշեց ընկերության ղեկավարը:
Ներկայացվեց երկու նոր ծրագիր փոքր ու միջին բիզնեսի համար՝ 1C Հաշվապահություն (Հիմնական փաթեթ) և «Արագ պատվերների համակարգ»:
«Արագ պատվերների համակարգ»-ը հնարավորություն է տալիս շուկայի պահանջները գերճշգրիտ վերլուծել, պատվերների իրականացման գործընթացը դարձնել համաձայնեցված, հնարավորինս նվազեցնել սխալների հավանականությունը: Համակարգում ներդրված են արհեստաական բանականության էլեմենտներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ունենալ ապրանքի ձեռբերման վերլուծություն ու պլանավորում՝ առանց միջնորդավորված մարդկանց ազդեցության: Հստակ ցույց է տալիս շուկայում պահանջն ու ձևավորման ընթացքը:

In Armenia, many business leaders have been helped by the automation systems created by the iNFOEXPERT company for many years. The company that makes business management easier through automation celebrated its 25th anniversary and introduced two new programs.
In 1996, Aram Grigoryan, founder and general director of the iNFOEXPERT company, had the opportunity to work in Moscow and learn about the 1C program, after which he founded his company in Armenia.
"We automate business, starting with entering documents and ending with the process of managing relationships with partners, as well as providing the ability to manage human, financial, and material resources. Accounting is also subject to automation; in case of errors, the company may suffer irreversible losses. Automation enables the business manager to analyze everything that can somehow have an impact on the company's operations, from the possibility of personnel management to the planning of development plans and acquisitions. We create programs that manage, prevent mistakes, and, on the other hand, allow us to perform very complex calculations and analyses with little human resources. Depending on what algorithmic solutions and control points have been set in the program, it will be possible to reduce the financial loss or mismanagement as much as possible," said Aram Grigoryan.
Based on the 1C program of Russian origin, individual programs are created for each applicant company. The newly created program is first adjusted to the laws of the Republic of Armenia and then to the requirements of the specific applicant company, which include the specifics of the business and the provision of services. All the wishes of the customer are taken into account. Automation also includes the specific accountant's work style, considering what approaches he or she has taken during various processes.
Automation implies business management in a more systematic and faster way. Naturally, as in any system, a failure may occur in this case: in one case, the employee did something wrong; in another case, there was a power outage; but all data is saved in the program, and the problems that arise are resolved as quickly as possible by the iNFOEXPERT company. Maintenance is carried out remotely, especially in pandemic conditions; this is the best way to work.
According to the head of the company, a program appropriate to the given business is introduced, which also includes a management algorithm, and the company begins to enter its information and work. The question of the intervention of iNFOEXPERT arises when there are already new business projects for which a new program is needed.
"All kinds of companies can take advantage of automation; it doesn't depend on the content of the business. At the moment, the iNFOEXPERT company works on various business projects: construction, purchase and sale, production, health care, etc. This is where the definition of "Automation without boundaries!" comes from: there is no limit to either industry or business processes. If the client is in doubt about automating this or that business and process, then we will create the appropriate program," said the head of the company.
Two new programs for small and medium businesses were introduced: "1C Accounting (Basic Package)" and "Quick Order System".
"Quick order system" enables the market to analyze market requirements very precisely, to make the order execution process coordinated, and to reduce the probability of errors as much as possible. The system includes elements of artificial intelligence, which make it possible to analyze and plan product acquisition without the influence of mediated people. It clearly shows the market demand and the process of formation.