Ավտոմատացում առանց սահմանների. iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակն ու ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Ավտոմատացում առանց սահմանների. iNFOEXPERT  ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակն ու ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Հայաստանում արդեն երկար տարիներ շատ բիզնեսների ղեկավարներին օգնում են ավտոմատացման համակարգերը՝ ստեղծված ծրագրերի ապահովման iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Բիզնեսի կառավարումն ավտոմատացման միջոցով ավելի հեշտ դարձնող ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակը եւ ներկայացրեց իր երկու նոր ծրագիրը:
iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը 1996 թվականին հնարավորություն է ունեցել աշխատել Մոսկվայում ու ծանոթանալ 1C ծրագրին, որից հետո Հայաստանում հիմնել է իր ընկերությունը:
«Մենք ավտոմատացնում ենք բիզնեսը՝ սկսած փաստաթղթեր մուտքագրելուց վերջացրած գործընկերների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման գործընթացով, ինչպես նաև տալիս ենք մարդկային, ֆինանսական և նյութական ռեսուրսների կառավարման հնարավորություն: Ատվոմատացման է ենթակա նաև հաշվապահությունը, որի սխալների դեպքում ընկերությունը կարող է անվերադարձ կորուստ ունենալ: Ավտոմատացումը հնարավորություն է տալիս բիզնեսի ղեկավարին վերլուծել այն ամենն, ինչն ինչ-որ ձև կարող է ազդեցություն ունենալ ընկերության գործունեության վրա՝ կադրերի կառավարման հնարավորությունից մինչև զարգացման պլան և ձեռքբերումների պլանավորում: Մենք ստեղծում ենք ծրագրեր, որոնք կառավարում են, թույլ չեն տալիս նախ սխալներ գործել, մյուս կողմից էլ թույլ են տալիս քիչ մարդկային ռեսուրսներով իրականացնել շատ բարդ հաշվարկներ ու վերլուծություններ: Կախված նրանից, թե ծրագրում ինչ ալգորիթմական լուծումներ ու հսկողության կետեր են դրվել, հնարավոր կլինի հնարավորինս նվազեցնել ֆինանսականան կորուստը կամ սխալ կառավարումը»,-ասաց Արամ Գրիգորյանը:
Ռուսական ծագում ունեցող 1C ծրագրի հենքի վրա ստեղծվում են անհատական ծրագրեր ամեն դիմող ընկերության համար: Նոր ստեղծվող ծրագիրը նախ համապատասխանեցվում է ՀՀ օրենքներին, որից հետո կոնկրետ դիմող ընկերության պահանջներին, որի մեջ մտնում են բիզնեսի առանձնահատկությունները, ծառայությունների մատուցումը: Պատվիրատուի բոլոր ցանկությունները հաշվի են առնվում: Ավտոմատացումը ներառում է նաև կոնկրետ հաշվապահի աշխատանքի ոճը՝ նկատի ունենալով, թե տարբեր գործընթացների ժամանակ ի՞նչ մոտեցումներ է նա ցուցաբերել:
Ավտոմատացումը ենթադրում է բիզնեսի կառավարում ավելի համակարգված ու արագ տարբերակով: Բնականաբար, ինչպես ցանկացած համակարգում, այնպես էլ այս դեպքում հնարավոր է առաջանա խափանում՝ մի դեպքում աշխատակիցը ինչ-որ բան սխալ է կատարել, մյուս դեպքում հոսանքազրկում է եղել, բայց բոլոր տվյայները ծրագրում պահպանվում են, իսկ առաջացած խնդիրները հնարավորինս արագ կարգավորվում է iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Սպասարկումն իրականացվում է հեռավար, հատկապես համավարակի պայմաններում սա լավագույն աշխատելու տարբերակն է:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով ներդրվում է տվյալ բիզնեսին համապատասխան ծրագիր, որը ներառում է նաև կառավարման ալգորիթմ և ընկերությունը սկսում է մուտքագրել իր տեղեկությունը և աշխատել: iNFOEXPERT-ի միջամտության հարցն առաջանում է այն դեպում, երբ արդեն նոր բիզնես նախագծեր կան, որոնց համար նոր ծրագիր է հարկավոր:
«Ավտոմատացման հնարավորությունից կարող են օգտվել ամենատարբեր ընկերությունները՝ կախված չէ բիզնեսի բովանդակությունից: Այս պահին iNFOEXPERT ընկերությունն աշխատում է ամենատարբեր բիզնես նախագծերի հետ՝ շինարարություն, առք-վաճառք, արտադրություն, առողջապահություն եւ այլն: «Ավտոմատացում առանց սահմանների» բնորոշումն այստեղից է գալիս՝ ոչ ոլորտի, ոչ բիզնեսի գործընթացների սահմանափակում չկա: Եթե պատվիրատուի երկևակայության մեջ արդեն առաջացել է այս կամ այն բիզնեսն ու գործընթացն ավտոմատացնել, ապա մենք կստեղծենք համապատասխան ծրագիրը»,-նշեց ընկերության ղեկավարը:
Ներկայացվեց երկու նոր ծրագիր փոքր ու միջին բիզնեսի համար՝ 1C Հաշվապահություն (Հիմնական փաթեթ) և «Արագ պատվերների համակարգ»:
«Արագ պատվերների համակարգ»-ը հնարավորություն է տալիս շուկայի պահանջները գերճշգրիտ վերլուծել, պատվերների իրականացման գործընթացը դարձնել համաձայնեցված, հնարավորինս նվազեցնել սխալների հավանականությունը: Համակարգում ներդրված են արհեստաական բանականության էլեմենտներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ունենալ ապրանքի ձեռբերման վերլուծություն ու պլանավորում՝ առանց միջնորդավորված մարդկանց ազդեցության: Հստակ ցույց է տալիս շուկայում պահանջն ու ձևավորման ընթացքը:

Автоматизация без границ! Компания iNFOEXPERT отметила свое 25-летие и представила две новые программы
В Армении многим руководителям бизнеса уже много лет помогают системы автоматизации, созданные компанией iNFOEXPERT. Компания, которая упрощает управление бизнесом за счет автоматизации, отметила свое 25-летие и представила две новые программы.
В 1996 году Арам Григорян, основатель и генеральный директор компании iNFOEXPERT, получил возможность поработать в Москве и познакомиться с программой 1С, после чего основал свою компанию в Армении.
"Мы автоматизируем бизнес, начиная от ввода документов и заканчивая процессом управления взаимоотношениями с партнерами, а также предоставляя возможность управлять человеческими, финансовыми и материальными ресурсами. Бухгалтерский учет также подлежит автоматизации, в случае ошибок компания может понести необратимые убытки. Автоматизация позволяет бизнес-менеджеру анализировать все, что может так или иначе повлиять на деятельность компании, от возможности управления персоналом до планирования планов развития и приобретений. Мы создаем программы, которые управляют, предотвращают ошибки, а с другой стороны позволяют нам выполнять очень сложные расчеты и анализы с минимальными человеческими ресурсами. В зависимости от того, какие алгоритмические решения и контрольные точки заложены в программе, можно будет максимально снизить финансовые потери или бесхозяйственность", - сказал Арам Григорян.
На базе программы 1С российского производства создаются индивидуальные программы для каждой компании-заявителя. Вновь созданная программа сначала адаптируется к законодательству Республики Армения, а затем к требованиям конкретной компании-заявителя, включая специфику бизнеса и оказания услуг. Учитываются все пожелания заказчика. Автоматизация также учитывает конкретный стиль работы бухгалтера, учитывая, какие подходы он применял в различных процессах.
Автоматизация подразумевает более систематическое и быстрое управление бизнесом. Естественно, как и в любой системе, в этом случае может произойти сбой: в одном случае сотрудник сделал что-то не так, в другом случае произошло отключение электроэнергии, но все данные сохраняются в программе, и возникающие проблемы устраняются. решено в кратчайшие сроки компанией iNFOEXPERT. Техническое обслуживание осуществляется удаленно, особенно в условиях пандемии, это лучший способ работы.
По словам главы компании, внедряется соответствующая данному бизнесу программа, включающая в себя также алгоритм управления, и компания начинает вносить свою информацию и работать. Вопрос о вмешательстве iNFOEXPERT возникает тогда, когда уже есть новые бизнес-проекты, для которых нужна новая программа.
"Преимуществами автоматизации могут воспользоваться любые компании, это не зависит от содержания бизнеса. На данный момент компания iNFOEXPERT работает с различными бизнес-проектами: строительство, купля-продажа, производство, здравоохранение и т.д. Отсюда и происходит определение "Автоматизация без границ!": нет предела ни отрасли, ни бизнес-процессам. Если у клиента есть сомнения по автоматизации того или иного бизнеса и процесса, то мы создадим соответствующую программу", - рассказал глава компании.
Были представлены две новые программы для малого и среднего бизнеса: "1С Бухгалтерия (Базовый пакет)" и "Система быстрых заказов".
"Система быстрых заказов" позволяет очень точно анализировать потребности рынка, сделать процесс исполнения заказов скоординированным, максимально снизить вероятность ошибок. В систему включены элементы искусственного интеллекта, которые позволяют проводить анализ и планирование приобретения продукции без влияния опосредованных людей. Он наглядно показывает рыночный спрос и процесс его формирования.