«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է Հայաստանում ամենախոշոր և հիմնական էլեկտրաէներգիա բաշխող և իրացնող ընկերությունը՝ սկսած 2002 թվականից։ Ընկերության ցանցերի ընդհանուր երկարությունը կազմում է 36հազ. կմ, որի արդյունքում սպասարկվում են ավելի քան 1մլն․ սպառողներ:
iNFOEXPERT ընկերության հետ համագործակցությունը սկսվել է 2016 թվականից, երբ «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ն հաշվապահական հաշվառման համակարգերի ավտոմատացման և ողջ հաշվառումը մեկ միասնական համակարգում ներառելու համար փնտրում էր կազմակերպություն, որն ի վիճակի կլիներ անհատական մոտեցմամբ լուծել տարբեր աստճանի բարդության խնդիրներ։ iNFOEXPERT-ը դարձավ այն ընկերությունը, որը ստանձնեց այդ բարդ ու պատասխանատու գործընթացի իրականացումը։
Ներդրվեց 1C: Հաշվապահություն համակարգը:
Ծրագրային ապահովումը թույլ տվեց ավտոմատացնել ոչ միայն կազմակերպության աշխատանքը, այլև՝ համագործակցող կապալառու կազմակերպությունների աշխատանքը։
Ստեղծվեց մեկ միասնական հարթակ և տվյալների կենտրոնացման շնորհիվ առավել դյուրին դարձան կազմակերպության մարդկային, ֆինանսական, նյութական ռեսուրների բաշխման պլանավորման և կառավարման աշխատանքները։
Ստեղծված հարթակը հնարավորություն է տալիս հետևել աշխատանքների ընթացքին՝ ներդրումային ծրագրի ստեղծումից մինչև ավարտական ակտեր՝ ներառելով նախագծային – նախահաշվային և շին․ աշխատանքները:
Ստեղծվել է նաև պրոյեկտների կառավարման համակարգ, որի միջոցով ավտոմատացվել են հետևյալ գործընթացները՝
- պրոյկտների անձնագրերի ձևավորում
- նախագծային աշխատանքների պատվերներ
- նախահաշիվների ստեղծում և հաստատում
- շին․ աշխատանքների պատվերներ
- կատարողական ակտերի ձևավորում և հաստատում։
Կառուցվել է լոգիստիկ կենտրոնի ֆունկցիոնալ, ինչը հնարավորություն է տվել իրականացնել՝
- նախահաշիվներով և ներքին պահանջարկի գրանցման փաստաթղթերով ստեղծված պահանջարկի բավարարում՝ ազատ մնացորդի ամրագրումով
- տրանսպորտային միջոցներով տեղափոխման կազմակերպում
- տրանսպորտային միջոցների վիճակի գնահատում
- մերժված պահանջարկից գնումների պլանի ձևավորում։
Հաշվի առնելով ներդրումային ծրագրերը՝ ավտոմատացվել են պայմանագրերի կառավարման գործընթացները՝ ապահովելով ձեռք բերվող ապրանքանյութական արժեքների, ծառայությունների քանակական և ֆինանսական հսկողություն, ինչպես նաև վճարումների գրաֆիկի և դրա կատարման հսկողություն։
Ավտոմատացվել են գնումների պահանջարկի հաշվարկի և մրցութային լոտերի ձևավորման գործընթացները՝ հիմք ընդունելով նախահաշիվներով և հաշվարկային փաստաթղթերով գրանցված պահանջարկը, նախորդ ժամանակաշրջանից տեղափոխվող աշխատանքների ծավալները, անալոգներով փոխարինման հնարավորությունը և պահեստում առկա մնացորդները։
Ստեղծվել է ՀՄ հաշվառման բլոկ՝ ըստ կապակցող խմբերի, համայնքների, անհատույց ստացված մասի, նյութական պատասխանատուների և վիճակի՝ ապահովելով և՛ ֆինանսական, և՛ հարկային հաշվառում՝
- ձեռքբերում, ճանաչում, մաշվածքի հաշվարկ ըստ օրերի և մնացորդային ժամկետների
- լուծարում, լուծարումից առաջացած նյութերի դետալների առանձին հաշվառում (նաև մասնակի լուծարում)
- կլանում, տրոհում
- ՀՄ նորոգումների պլանավորում
- կապիտալացվող ծախսերի դասակարգում։
Ստեղծվել են նաև՝
- նոր միացումների հաշվառման համակարգ
- անավարտ ոչ ընթացիկ ակտիվների հաշվառման համակարգ
- հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացվող հաշվետվությունների համակարգ (թվով 12 հաշվետվություն)
- ներդրումային ուղղությունների հաշվառման համակարգ՝ ներառելով պարտավորություններ, դրամական հոսքեր և ծախսեր

"Electric Networks of Armenia" CJSC
Since 2002, "Electric Networks of Armenia" CJSC has dominated the Armenian electricity distribution and sales market. The company's networks cover a total of 36,000 kilometers, serving more than 1 million customers.
Cooperation with iNFOEXPERT began in 2016, when “Electric Networks of Armenia” CJSC was looking for an organization capable of solving problems of various levels of complexity with an individual approach in order to automate accounting systems and include all accounting in one single system. iNFOEXPERT has become a company that has undertaken the implementation of this complex and responsible process.
System 1C: Accounting was implemented.
The software made it possible to automate not only the work of the organization, but also the work of interacting contractors.
A single platform was created, and thanks to the centralization of data, it became easier to plan and manage the distribution of human, financial and material resources of the organization.
The created platform makes it possible to monitor the progress of work, from the creation of an investment plan to the final acts, including design estimates and construction work.
A project management system was also created, with the help of which the following processes were automated:
- issuance of project passports
- work order processing
- creation and approval of estimates
- building work orders
- formation and approval of executive acts.
A functional logistics center was built, which made it possible to implement:
- satisfaction of internal demand according to the preliminary calculation and registration documents with a free balance reservation
- organization of transportation by road
- vehicle condition assessment
- formation of a procurement plan from rejected demand.
Taking into account investment programs, contract management processes have been automated to ensure quantitative and financial control of purchased goods and services, as well as control of the payment schedule and its execution.
The processes of calculating the purchase requirement and the formation of tender lots were automated, based on the need drawn up by the estimated documents, the amount of work carried over from the previous period, the possibility of replacement with analogues and stock balances.
The fixed assets accounting block was created by groups of links, communities, gratuitous part, liability and status, providing both financial and tax accounting:
- acquisition, recognition, calculation of depreciation by day and remaining periods
- liquidation, separate accounting of details of materials resulting from liquidation (also partial liquidation)