«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է Հայաստանում ամենախոշոր և հիմնական էլեկտրաէներգիա բաշխող և իրացնող ընկերությունը՝ սկսած 2002 թվականից։ Ընկերության ցանցերի ընդհանուր երկարությունը կազմում է 36հազ. կմ, որի արդյունքում սպասարկվում են ավելի քան 1մլն․ սպառողներ:
iNFOEXPERT ընկերության հետ համագործակցությունը սկսվել է 2016 թվականից, երբ «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ն հաշվապահական հաշվառման համակարգերի ավտոմատացման և ողջ հաշվառումը մեկ միասնական համակարգում ներառելու համար փնտրում էր կազմակերպություն, որն ի վիճակի կլիներ անհատական մոտեցմամբ լուծել տարբեր աստճանի բարդության խնդիրներ։ iNFOEXPERT-ը դարձավ այն ընկերությունը, որը ստանձնեց այդ բարդ ու պատասխանատու գործընթացի իրականացումը։
Ներդրվեց 1C: Հաշվապահություն համակարգը:
Ծրագրային ապահովումը թույլ տվեց ավտոմատացնել ոչ միայն կազմակերպության աշխատանքը, այլև՝ համագործակցող կապալառու կազմակերպությունների աշխատանքը։
Ստեղծվեց մեկ միասնական հարթակ և տվյալների կենտրոնացման շնորհիվ առավել դյուրին դարձան կազմակերպության մարդկային, ֆինանսական, նյութական ռեսուրների բաշխման պլանավորման և կառավարման աշխատանքները։
Ստեղծված հարթակը հնարավորություն է տալիս հետևել աշխատանքների ընթացքին՝ ներդրումային ծրագրի ստեղծումից մինչև ավարտական ակտեր՝ ներառելով նախագծային – նախահաշվային և շին․ աշխատանքները:
Ստեղծվել է նաև պրոյեկտների կառավարման համակարգ, որի միջոցով ավտոմատացվել են հետևյալ գործընթացները՝
- պրոյկտների անձնագրերի ձևավորում
- նախագծային աշխատանքների պատվերներ
- նախահաշիվների ստեղծում և հաստատում
- շին․ աշխատանքների պատվերներ
- կատարողական ակտերի ձևավորում և հաստատում։
Կառուցվել է լոգիստիկ կենտրոնի ֆունկցիոնալ, ինչը հնարավորություն է տվել իրականացնել՝
- նախահաշիվներով և ներքին պահանջարկի գրանցման փաստաթղթերով ստեղծված պահանջարկի բավարարում՝ ազատ մնացորդի ամրագրումով
- տրանսպորտային միջոցներով տեղափոխման կազմակերպում
- տրանսպորտային միջոցների վիճակի գնահատում
- մերժված պահանջարկից գնումների պլանի ձևավորում։
Հաշվի առնելով ներդրումային ծրագրերը՝ ավտոմատացվել են պայմանագրերի կառավարման գործընթացները՝ ապահովելով ձեռք բերվող ապրանքանյութական արժեքների, ծառայությունների քանակական և ֆինանսական հսկողություն, ինչպես նաև վճարումների գրաֆիկի և դրա կատարման հսկողություն։
Ավտոմատացվել են գնումների պահանջարկի հաշվարկի և մրցութային լոտերի ձևավորման գործընթացները՝ հիմք ընդունելով նախահաշիվներով և հաշվարկային փաստաթղթերով գրանցված պահանջարկը, նախորդ ժամանակաշրջանից տեղափոխվող աշխատանքների ծավալները, անալոգներով փոխարինման հնարավորությունը և պահեստում առկա մնացորդները։
Ստեղծվել է ՀՄ հաշվառման բլոկ՝ ըստ կապակցող խմբերի, համայնքների, անհատույց ստացված մասի, նյութական պատասխանատուների և վիճակի՝ ապահովելով և՛ ֆինանսական, և՛ հարկային հաշվառում՝
- ձեռքբերում, ճանաչում, մաշվածքի հաշվարկ ըստ օրերի և մնացորդային ժամկետների
- լուծարում, լուծարումից առաջացած նյութերի դետալների առանձին հաշվառում (նաև մասնակի լուծարում)
- կլանում, տրոհում
- ՀՄ նորոգումների պլանավորում
- կապիտալացվող ծախսերի դասակարգում։
Ստեղծվել են նաև՝
- նոր միացումների հաշվառման համակարգ
- անավարտ ոչ ընթացիկ ակտիվների հաշվառման համակարգ
- հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացվող հաշվետվությունների համակարգ (թվով 12 հաշվետվություն)
- ներդրումային ուղղությունների հաշվառման համակարգ՝ ներառելով պարտավորություններ, դրամական հոսքեր և ծախսեր

ЗАО "ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СЕТИ АРМЕНИИ"
ЗАО "Электрические сети Армении" является крупнейшей и основной компанией по распределению и сбыту электроэнергии в Армении с 2002 года. Общая протяженность сетей компании составляет 36 тысяч. км, в результате чего более 1 млн. потребители.
Сотрудничество с компанией iNFOEXPERT началось в 2016 году, когда ЗАО "Электрические сети Армении" искало организацию, способную с индивидуальным подходом решать задачи различного уровня сложности с целью автоматизации учетных систем и включения всего учета в одну единую систему. iNFOEXPERT стала компанией, взявшей на себя реализацию этого сложного и ответственного процесса.
Внедрены системы 1С: Бухгалтерия и 1С: ERP.
Программное обеспечение позволило автоматизировать не только работу организации, но и работу взаимодействующих подрядных организаций.
Была создана единая платформа, и благодаря централизации данных стало проще планировать и управлять распределением человеческих, финансовых и материальных ресурсов организации.
Созданная платформа дает возможность следить за ходом работ, от создания инвестиционного плана до итоговых актов, включая проектно-сметные и строительные работы.
Также была создана система управления проектами, с помощью которой были автоматизированы следующие процессы:
• оформление паспортов проектов
• оформление заказов на работу
• создание и утверждение смет
• заказы на строительные работы
• формирование и утверждение исполнительных актов.
Построен функциональный логистический центр, что позволило реализовать:
• удовлетворение спроса, сформированного сметами и документами внутреннего учета спроса, путем фиксации свободного остатка
• организация перевозки транспортными средствами
• оценка состояния транспортного средства
• формирование плана закупок из отклоненного спроса.
С учетом инвестиционных программ автоматизированы процессы управления договорами, обеспечивающие количественный и финансовый контроль закупаемых товаров и услуг, а также контроль графика платежей и его исполнения.
Автоматизированы процессы расчета закупочной потребности и формирования тендерных лотов, исходя из потребности, оформленной сметно-расчетными документами, объемов работ, перенесенных из предыдущего периода, возможности замены аналогами и остатков на складе.
Блок учета основных средств создан по группам ссылок, сообществам, безвозмездной части, материальной ответственности и состоянию, обеспечивающим как финансовый, так и налоговый учет:
• приобретение, признание, расчет амортизации по дням и оставшимся периодам
• ликвидация, раздельный учет реквизитов материалов, возникших в результате ликвидации (также частичная ликвидация)