iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25 ամյակը և ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Ծրագրերի ապահովման iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակը և ներկայացրեց իր երկու նոր ծրագրերը: Այս ընկերության երկար տարիների  գործունեության արդյունքում այսօր Հայաստանում շատ բիզնեսներ հնարավորություն ունեն ավտոմատացված տարբերակով ղեկավարել իրենց աշխատանքը: Իսկ ամեն ինչ սկսվել է դեռևս 1996 թվանակին, երբ  iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը հնարավորություն է ունեցել աշխատել Մոսկվայում ու ծանոթանալ 1C ծրագրին:
«Սկզբում ես բերեցի այդ ծրագիրը, որ ինքս հաշվապահություն կատարեմ տարբեր ընկերությունների համար, բայց ես մասնագիտությամբ ծրագրավորող եմ: Մի որոշ ժամանակ զուգահեռ էի աշխատում՝ որոշ կազմակերպությունների համար իրականացնում էի հաշվապահություն, մյուսների համար՝  ավտոմատացման աշխատանքներ: Առաջին ընկերությունը հայ-իտալական կազմակերպություն է եղել, որի համար գրվել է ավտոմատացման ծրագիր: Հետո արդեն հետաքրքրվողների շրջանակն ավելացավ, մարդիկ ընդգրկվեցին և աստիճանաբար, տարիների ընթացքում, ձևավորվեց մեր թիմը»,- նշում է Արամ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ այն ժամանակվա համար ավտոմատացման համակարգը անսովոր էր, իսկ հիմա շատերն են դիմում:
iNFOEXPERT ընկերությունն ավտոմատացնում է բիզնեսն իր բոլոր ոլորտներով՝ սկսած փաստաթղթերի մուտք լինելուց, վերջացրած գործընկերների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման գործընթացով, ինչպես նաև ռեսուրսների՝ մարդկային, ֆինանսական և նյութական կառավարման հնարավորություն են տալիս: Ավտոմատացման է ենթակա նաև հաշվապահությունը, ինչը լավագույն տարբերակն է բոլոր տեսակի ընկերությունների համար: Ավտոմատացումը հնարավորություն է տալիս բիզնեսի ղեկավարին վերլուծել այն ամենն, ինչն ինչ-որ կերպով կարող է ազդեցություն ունենալ ընկերության գործունեության վրա՝ կադրերի կառավարման հնարավորությունից մինչև զարգացման պլան և ձեռքբերումների պլանավորում և հաշվարկ:
«Մենք ստեղծում ենք ծրագրեր, որոնք կառավարում են, նախ թույլ չեն տալիս սխալներ գործել, մյուս կողմից էլ թույլ են տալիս քիչ մարդկային ռեսուրսներով իրականացնել շատ բարդ հաշվարկներ ու վերլուծություններ: Կախված նրանից, թե ծրագրում ինչ ալգորիթմական լուծումներ  ու հսկողության կետեր են դրվել, հնարավոր կլինի հնարավորինս նվազեցնել ֆինանսի կորուստը կամ սխալ կառավարումը: Կա ռուսաստանյան ծագում ունեցող 1C ծրագիրը, որի հիմքի վրա ստեղծվում են անհատական ծրագրեր՝ դիմող յուրաքանչյուր ընկերության համար: Նշեմ, որ ոչ մի ընկերության ծրագիրը մյուսի նման չէ: Նոր ստեղծվող ծրագիրը նախ համապատասխանեցվում է ՀՀ օրենքներին, որից հետո կոնկրետ դիմող ընկերության պահանջներին, որի մեջ մտնում են բիզնեսի առանձնահատկությունները, ծառայությունների մատուցումը: Պատվիրատուի բոլոր ցանկությունները հաշվի են առնվում: Ավտոմատացումը ներառում է  նաև կոնկրետ հաշվապահի աշխատանքի  ոճը՝ նկատի ունենալով, թե տարբեր գործընթացների ժամանակ ինչ մոտեցումներ է նա ցուցաբերել»,- նշում է  iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիրը:
Ավտոմատացումը ենթադրում է բիզնեսի կառավարում ավելի համակարգված ու արագ  տարբերակով: Բնականաբար, ինչպես ցանկացած համակարգում, այնպես էլ այս դեպքում հնարավոր է առաջանա խափանում՝ մի դեպքում աշխատակիցն ինչ-որ բան սխալ է կատարել,  մյուս դեպքում՝ հոսանքազրկում է եղել, բայց բոլոր տվյալները ծրագրում պահպանվում են, իսկ առաջացած խնդիրները հնարավորինս արագ կարգավորվում է iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Սպասարկումն իրականացվում է հեռավար, հատկապես համավարակի դեպքում սա լավագույն  աշխատելու տարբերակն է:
Ընկերությունը հավաքում է տվյալ բիզնեսին համապատասխան ծրագիր, որի կառավարման ալգորիթմը դրվում է մեջը, և ընկերությունը պարզապես մուտքագրում է իր տեղեկությունը և աշխատում: iNFOEXPERT-ի միջամտության հարցն առաջանում է այն դեպքում, երբ արդեն նոր բիզնես նախագծեր կան, որոնց համար նոր ծրագիր է հարկավոր: Ավտոմատացման հնարավորությունից կարող են օգտվել ամենատարբեր ընկերությունները, դա կախված չէ բիզնեսի բովանդակությունից: Այս պահին iNFOEXPERT ընկերությունն աշխատում է ամենատարբեր բիզնես նախագծերի հետ՝ շինարարություն, առեւտուր,  արտադրություն, առողջապահություն և այլն:
«Մեր կարգախոսը՝ «Ավտոմատացում առանց սահմանների», գալիս է նրանից, որ ո՛չ ոլորտի, ո՛չ բիզնեսի գործընթացների սահմանափակում չկա: Եթե պատվիրատուի երևակայության մեջ արդեն առաջացել է այս կամ այն բիզնեսն ու գործընթացն ավտոմատացնել, ապա մենք կստեղծենք համապատասխան ծրագիրը: Այնպես է ստացվել, որ մեր գործընկերները հիմնականում խոշոր ձեռնարկություններն են, բայց հիմա մշակել ենք ծրագրեր նաև փոքր բիզնեսի համար»,- ասում է Արամ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ որքան տնտեսությունը վայրիվերում է ապրում, այնքան ավելանում է այն ղեկավարների թիվը, ովքեր ուզում եմ ավելի լավ հաշվել իրենց գումարն ու վերահսկել գործընթացը: Մարդիկ ուզում են ավելի լավ կառավարել մարդկային ու ֆինանսական ռեսուսրները:
Ընկերության ծննդյան 25-ամյակի առթիվ հանրությանը ներկայացվեց նաև երկու նոր ծրագրեր՝ փոքր ու միջին բիզնեսի համար` «1C հաշվապահություն հիմնական փաթեթ» և «Արագ պատվերների համակարգ»:
«Արագ պատվերների համակարգը»-ը հնարավորություն է տալիս շուկայի պահանջները գերճշգրիտ վերլուծել, պատվերների իրականացման գործընթացը դարձնել համաձայնեցված, հնարավորինս նվազեցնել սխալների հավանականությունը: Համակարգում ներդրված են արհեստական բանականության էլեմենտներ, որոնք հնարավորություն  են տալիս ունենալ ապրանքի ձեռքբերման վերլուծություն ու պլանավորում՝ առանց միջնորդավորված մարդկանց ազդեցության: Հստակ ցույց է տալիս շուկայում պահանջն ու ձևավորման ընթացքը:
«1C հաշվապահություն հիմնական փաթեթ»-ը լավագույն լուծումն է ինչպես մեծ բիզնեսների, այնպես էլ ԱՁ ունեցողների համար: Համակարգի մեջ ներդրված է աշխատավարձի և կադրերի մոդուլը, որն ապահովում է անձնակազմի հետ հաշվարկների վարումը նույն բազայում:

Компания iNFOEXPERT отметила свое 25-летие и презентовала две новые программы
Компания программного обеспечения iNFOEXPERT отметила свое 25-летие и представила две новые программы. В результате многолетней деятельности этой компании сегодня многие предприятия в Армении имеют возможность управлять своей работой в автоматизированном режиме. А началось все еще в 1996 году, когда Арам Григорян, основатель и генеральный директор компании iNFOEXPERT, получил возможность поработать в Москве и познакомиться с программой 1С.
"Сначала я принес программу, чтобы самому вести бухгалтерию в различных компаниях, но по профессии я программист. Некоторое время я работал параллельно, ведя бухгалтерский учет для одних организаций и работы по автоматизации для других. Первой компанией была армяно-итальянская организация, для которой была написана программа автоматизации. Потом круг заинтересованных лиц увеличился, включились люди и постепенно с годами сформировалась наша команда", - отмечает Арам Григорян, добавляя, что система автоматизации была необычной для того времени, и сейчас многие обращаются.
Компания iNFOEXPERT автоматизирует бизнес по всем его направлениям, начиная от ввода документов и заканчивая процессом управления взаимоотношениями с партнерами, а также предоставляя возможность управлять ресурсами: человеческими, финансовыми и материальными. Бухгалтерский учет также подлежит автоматизации, что является оптимальным вариантом для всех типов компаний. Автоматизация дает возможность бизнес-менеджеру анализировать все, что может так или иначе повлиять на деятельность компании, от возможности управления персоналом до планирования и расчета плана развития и приобретений.
"Мы создаем программы, которые управляют, во-первых, они не допускают ошибок, а с другой стороны, позволяют нам проводить очень сложные расчеты и анализы с небольшими человеческими ресурсами. В зависимости от того, какие алгоритмические решения и точки управления заложены в программу, можно будет максимально сократить потери финансов или бесхозяйственность. Существует программа 1С российского происхождения, на основе которой создаются индивидуальные программы для каждой компании-заявителя. Позвольте мне отметить, что программа ни одной компании не похожа на другую. Вновь созданная программа сначала адаптируется к законодательству Республики Армения, а затем к требованиям конкретной компании-заявителя, включая специфику бизнеса и оказания услуг. Учитываются все пожелания заказчика. Автоматизация также включает в себя конкретный стиль работы бухгалтера, с учетом того, какие подходы он применял в тех или иных процессах", - говорит основатель компании iNFOEXPERT.
Автоматизация подразумевает более систематическое и быстрое управление бизнесом. Естественно, как и в любой системе, в этом случае может произойти сбой: в одном случае сотрудник сделал что-то не так, в другом произошло отключение электроэнергии, но все данные сохраняются в программе, и возникающие проблемы решаются. максимально быстро компанией iNFOEXPERT. Обслуживание проводится дистанционно, особенно в случае коинфекции, это лучший вариант работы.
Компания собирает подходящую для данного бизнеса программу, в которую закладывается алгоритм управления, и компания начинает вносить ее информацию и работать. Вопрос о вмешательстве iNFOEXPERT возникает тогда, когда уже есть новые бизнес-проекты, для которых нужна новая программа. Автоматизацию могут использовать все виды компаний, это не зависит от содержания бизнеса. На данный момент компания iNFOEXPERT работает с различными бизнес-проектами: строительство, торговля, производство, здравоохранение и т.д.
"Наш девиз "Автоматизация без границ!" исходит из того факта, что нет ограничений ни для отрасли, ни для бизнес-процессов. Если у заказчика уже возникла фантазия автоматизировать тот или иной бизнес и процесс, то мы создадим соответствующую программу. Оказалось, что нашими партнерами являются в основном крупные предприятия, но теперь мы разработали программы и для малого бизнеса", - говорит Арам Григорян.
По его словам, чем больше зашкаливает экономика, тем больше увеличивается количество менеджеров, которые хотят лучше считать свои деньги и контролировать процесс. Люди хотят лучше управлять человеческими и финансовыми ресурсами.
К 25-летию компании общественности были представлены две новые программы для малого и среднего бизнеса: "1С: Бухгалтерия (базовый пакет)" и "Система быстрых заказов".
"Система быстрых заказов" позволяет очень точно анализировать потребности рынка, сделать процесс исполнения заказов скоординированным, максимально снизить вероятность ошибок. В систему включены элементы искусственного интеллекта, которые позволяют проводить анализ и планирование приобретения продукции без влияния опосредованных людей. Он наглядно показывает рыночный спрос и процесс его формирования.
"1С: Бухгалтерия (базовый пакет)" - лучшее решение как для крупного бизнеса, так и для частных лиц. В системе реализован модуль заработной платы и кадров, что обеспечивает ведение расчетов с персоналом в одной базе данных.