iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25 ամյակը և ներկայացրեց երկու նոր ծրագրեր
Ծրագրերի ապահովման iNFOEXPERT ընկերությունը նշեց իր 25-ամյակը և ներկայացրեց իր երկու նոր ծրագրերը: Այս ընկերության երկար տարիների  գործունեության արդյունքում այսօր Հայաստանում շատ բիզնեսներ հնարավորություն ունեն ավտոմատացված տարբերակով ղեկավարել իրենց աշխատանքը: Իսկ ամեն ինչ սկսվել է դեռևս 1996 թվանակին, երբ  iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը հնարավորություն է ունեցել աշխատել Մոսկվայում ու ծանոթանալ 1C ծրագրին:
«Սկզբում ես բերեցի այդ ծրագիրը, որ ինքս հաշվապահություն կատարեմ տարբեր ընկերությունների համար, բայց ես մասնագիտությամբ ծրագրավորող եմ: Մի որոշ ժամանակ զուգահեռ էի աշխատում՝ որոշ կազմակերպությունների համար իրականացնում էի հաշվապահություն, մյուսների համար՝  ավտոմատացման աշխատանքներ: Առաջին ընկերությունը հայ-իտալական կազմակերպություն է եղել, որի համար գրվել է ավտոմատացման ծրագիր: Հետո արդեն հետաքրքրվողների շրջանակն ավելացավ, մարդիկ ընդգրկվեցին և աստիճանաբար, տարիների ընթացքում, ձևավորվեց մեր թիմը»,- նշում է Արամ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ այն ժամանակվա համար ավտոմատացման համակարգը անսովոր էր, իսկ հիմա շատերն են դիմում:
iNFOEXPERT ընկերությունն ավտոմատացնում է բիզնեսն իր բոլոր ոլորտներով՝ սկսած փաստաթղթերի մուտք լինելուց, վերջացրած գործընկերների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման գործընթացով, ինչպես նաև ռեսուրսների՝ մարդկային, ֆինանսական և նյութական կառավարման հնարավորություն են տալիս: Ավտոմատացման է ենթակա նաև հաշվապահությունը, ինչը լավագույն տարբերակն է բոլոր տեսակի ընկերությունների համար: Ավտոմատացումը հնարավորություն է տալիս բիզնեսի ղեկավարին վերլուծել այն ամենն, ինչն ինչ-որ կերպով կարող է ազդեցություն ունենալ ընկերության գործունեության վրա՝ կադրերի կառավարման հնարավորությունից մինչև զարգացման պլան և ձեռքբերումների պլանավորում և հաշվարկ:
«Մենք ստեղծում ենք ծրագրեր, որոնք կառավարում են, նախ թույլ չեն տալիս սխալներ գործել, մյուս կողմից էլ թույլ են տալիս քիչ մարդկային ռեսուրսներով իրականացնել շատ բարդ հաշվարկներ ու վերլուծություններ: Կախված նրանից, թե ծրագրում ինչ ալգորիթմական լուծումներ  ու հսկողության կետեր են դրվել, հնարավոր կլինի հնարավորինս նվազեցնել ֆինանսի կորուստը կամ սխալ կառավարումը: Կա ռուսաստանյան ծագում ունեցող 1C ծրագիրը, որի հիմքի վրա ստեղծվում են անհատական ծրագրեր՝ դիմող յուրաքանչյուր ընկերության համար: Նշեմ, որ ոչ մի ընկերության ծրագիրը մյուսի նման չէ: Նոր ստեղծվող ծրագիրը նախ համապատասխանեցվում է ՀՀ օրենքներին, որից հետո կոնկրետ դիմող ընկերության պահանջներին, որի մեջ մտնում են բիզնեսի առանձնահատկությունները, ծառայությունների մատուցումը: Պատվիրատուի բոլոր ցանկությունները հաշվի են առնվում: Ավտոմատացումը ներառում է  նաև կոնկրետ հաշվապահի աշխատանքի  ոճը՝ նկատի ունենալով, թե տարբեր գործընթացների ժամանակ ինչ մոտեցումներ է նա ցուցաբերել»,- նշում է  iNFOEXPERT ընկերության հիմնադիրը:
Ավտոմատացումը ենթադրում է բիզնեսի կառավարում ավելի համակարգված ու արագ  տարբերակով: Բնականաբար, ինչպես ցանկացած համակարգում, այնպես էլ այս դեպքում հնարավոր է առաջանա խափանում՝ մի դեպքում աշխատակիցն ինչ-որ բան սխալ է կատարել,  մյուս դեպքում՝ հոսանքազրկում է եղել, բայց բոլոր տվյալները ծրագրում պահպանվում են, իսկ առաջացած խնդիրները հնարավորինս արագ կարգավորվում է iNFOEXPERT ընկերության կողմից: Սպասարկումն իրականացվում է հեռավար, հատկապես համավարակի դեպքում սա լավագույն  աշխատելու տարբերակն է:
Ընկերությունը հավաքում է տվյալ բիզնեսին համապատասխան ծրագիր, որի կառավարման ալգորիթմը դրվում է մեջը, և ընկերությունը պարզապես մուտքագրում է իր տեղեկությունը և աշխատում: iNFOEXPERT-ի միջամտության հարցն առաջանում է այն դեպքում, երբ արդեն նոր բիզնես նախագծեր կան, որոնց համար նոր ծրագիր է հարկավոր: Ավտոմատացման հնարավորությունից կարող են օգտվել ամենատարբեր ընկերությունները, դա կախված չէ բիզնեսի բովանդակությունից: Այս պահին iNFOEXPERT ընկերությունն աշխատում է ամենատարբեր բիզնես նախագծերի հետ՝ շինարարություն, առեւտուր,  արտադրություն, առողջապահություն և այլն:
«Մեր կարգախոսը՝ «Ավտոմատացում առանց սահմանների», գալիս է նրանից, որ ո՛չ ոլորտի, ո՛չ բիզնեսի գործընթացների սահմանափակում չկա: Եթե պատվիրատուի երևակայության մեջ արդեն առաջացել է այս կամ այն բիզնեսն ու գործընթացն ավտոմատացնել, ապա մենք կստեղծենք համապատասխան ծրագիրը: Այնպես է ստացվել, որ մեր գործընկերները հիմնականում խոշոր ձեռնարկություններն են, բայց հիմա մշակել ենք ծրագրեր նաև փոքր բիզնեսի համար»,- ասում է Արամ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ որքան տնտեսությունը վայրիվերում է ապրում, այնքան ավելանում է այն ղեկավարների թիվը, ովքեր ուզում եմ ավելի լավ հաշվել իրենց գումարն ու վերահսկել գործընթացը: Մարդիկ ուզում են ավելի լավ կառավարել մարդկային ու ֆինանսական ռեսուսրները:
Ընկերության ծննդյան 25-ամյակի առթիվ հանրությանը ներկայացվեց նաև երկու նոր ծրագրեր՝ փոքր ու միջին բիզնեսի համար` «1C հաշվապահություն հիմնական փաթեթ» և «Արագ պատվերների համակարգ»:
«Արագ պատվերների համակարգը»-ը հնարավորություն է տալիս շուկայի պահանջները գերճշգրիտ վերլուծել, պատվերների իրականացման գործընթացը դարձնել համաձայնեցված, հնարավորինս նվազեցնել սխալների հավանականությունը: Համակարգում ներդրված են արհեստական բանականության էլեմենտներ, որոնք հնարավորություն  են տալիս ունենալ ապրանքի ձեռքբերման վերլուծություն ու պլանավորում՝ առանց միջնորդավորված մարդկանց ազդեցության: Հստակ ցույց է տալիս շուկայում պահանջն ու ձևավորման ընթացքը:
«1C հաշվապահություն հիմնական փաթեթ»-ը լավագույն լուծումն է ինչպես մեծ բիզնեսների, այնպես էլ ԱՁ ունեցողների համար: Համակարգի մեջ ներդրված է աշխատավարձի և կադրերի մոդուլը, որն ապահովում է անձնակազմի հետ հաշվարկների վարումը նույն բազայում:

The software company iNFOEXPERT celebrated its 25th anniversary and presented two new programs. As a result of many years of activity of this company, today many businesses in Armenia have the opportunity to manage their work in an automated way. And everything started back in 1996, when Aram Grigoryan, founder and general director of iNFOEXPERT company, had the opportunity to work in Moscow and get acquainted with the 1C program.
"At first I brought the program to do accounting myself for various companies, but I'm a programmer by profession. For a while I worked in parallel, doing accounting for some organizations and automation work for others. The first company was an Armenian-Italian organization for which an automation program was written. Then the circle of interested people increased, people were included and gradually over the years our team was formed," Aram Grigoryan notes, adding that the automation system was unusual for that time, and now many people are applying.
iNFOEXPERT company automates business in all its areas, starting from the entry of documents and ending with the process of managing relationships with partners, as well as providing the opportunity to manage resources: human, financial and material. Accounting is also subject to automation, which is the best option for all types of companies. Automation enables the business manager to analyze everything that can somehow have an impact on the company's activities, from the possibility of personnel management to the planning and calculation of the development plan and acquisitions.
"We create programs that manage, first of all, they do not allow mistakes to be made, and on the other hand, they allow us to carry out very complex calculations and analyzes with few human resources. Depending on what algorithmic solutions and control points are put into the program, it will be possible to reduce the loss of finance or mismanagement as much as possible. There is the 1C program of Russian origin, on the basis of which individual programs are created for each applying company. Let me point out that no company's program is the same as another. The newly created program is first adjusted to the laws of the Republic of Armenia, and then to the requirements of the specific applicant company, which includes the specifics of the business and the provision of services. All wishes of the customer are taken into account. Automation also includes the specific accountant's work style, taking into account what approaches he/she has taken during various processes," says the founder of iNFOEXPERT company.
Automation implies business management in a more systematic and faster way. Naturally, as in any system, a failure may occur in this case: in one case, an employee did something wrong, in another, there was a power outage, but all data is saved in the program, and the problems that arise are resolved as quickly as possible by iNFOEXPERT company. Maintenance is carried out remotely, especially in the case of co-infection, this is the best way to work.
The company assembles a program suitable for the given business, into which the management algorithm is put, and the company starts entering its information and working. The question of intervention of  iNFOEXPERT arises when there are already new business projects for which a new program is needed. All kinds of companies can use automation, it doesn't depend on the content of the business. At the moment, iNFOEXPERT company works with various business projects: construction, trade, production, health care, etc.
"Our motto, "Automation without boundaries!", comes from the fact that there is no limit to either industry or business processes. If the customer's imagination has already arisen to automate this or that business and process, then we will create the corresponding program. It turned out that our partners are mainly large enterprises, but now we have developed programs for small businesses as well," says Aram Grigoryan.
According to him, the more the economy goes wild, the more the number of managers who want to better count their money and control the process increases. People want to better manage human and financial resources.
On the occasion of the company's 25th anniversary, two new programs for small and medium businesses were presented to the public: "1C: Accounting (basic package)" and "Quick order system".
"Quick order system" enables to analyze the market requirements very accurately, to make the order execution process coordinated, to reduce the probability of errors as much as possible. The system includes elements of artificial intelligence, which make it possible to have analysis and planning of product acquisition without the influence of mediated people. It clearly shows the market demand and the process of formation.
"1C: Accounting (basic package)" is the best solution for both large businesses and private individuals. The salary and personnel module is implemented in the system, which ensures the management of calculations with the staff in the same database.